Słownik pojęć

Antymagnetyczny – zegarek zabezpieczony przed wpływem magnetyzmu ziemskiego; powinien być zgodny ze standardami ISO.

Chronograf – zegarek analogowy (wskazówkowy) z wbudowanym stoperem.

Chronometr – zegarek mechaniczny, który uzyskał certyfikat Szwajcarskiego Centrum Certyfikacji na dokładność chodu.

Complication – zegarek, posiadający poza pomiarem czasu dodatkowe funkcje (np. budzik, fazy księżyca, wieczny kalendarz, wskaźnik rezerwy chodu, stoper, repetier).

COSC – certyfikat dokładności chodu zegarka, skrót nazwy Szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych, uprawniony do przeprowadzania badań i wydawania świadectw dla mechanizmów stosowanych w czasomierzach o wyjątkowej precyzji.

Ébauche – określenie używane w odniesieniu do mechanizmów które są niekompletne, nieposiadających balansu,wychwytu, włosa lub sprężyny napędowej.

ETA – ETA s.a. Fabriques d'Ebauches, określenie największego szwajcarskiego producenta mechanizmów zegarkowych należący do grupy Swatch.  Zajmują się dostarczaniem gotowych mechanizmów które następnię sa montowane w czasomierzach.

Funkcja GMT – funkcja umożliwiająca śledzenie czasu w innej strefie czasowej.

Kaliber – określenie rozmiaru mechanizmu, zazwyczaj wyrażane jest w liniach paryskich.

Kamienie – są one stosowane jako łożyska mające na celu zmniejszenia zużycia w miejscach w których występuje największe tarcie w mechanizmie. Dawniej stosowano naturalne rubiny, obecnie stosowane są kamienie syntetyczne.

Koło wychwytowe – jest to koło współpracujące z wychwytem, polegające na tym że ruch obrotowy jest cyklicznie powstrzymywany przez wychwyt.

Kontrolowany przez radio zegarek – zegarek kwarcowy który odbiera sygnał radiowy który jest transmitowany z niezwykle dokładnego zegara atomowego. Umożliwia to dokładną korektę czasu.

Kwarc minerał, dwutlenek krzemu SiO2. Jego krystaliczna postać znajduję zastosowanie w wykonaniu rezonatorów kwarcowych drgających pod wpływem zmiennego pola elektrycznego.

Limitowana seriaseria zegarków danego modelu, która została ściśle określona zwykle dla upamiętnienia jakiegoś ważnego wydarzenia oraz została potwierdzona certyfikatem, wyprodukowana w ilości przeważnie od 20 do 1000 egzemplarzy. Czasomierze z limitowanych edycji stanowią ''Białe kruki'' wielu kolekcji.

Linie paryskie – stosowane są do określania rozmiaru mechanizmu napędu zegarka.

Luneta (ang. bezel) – pierścień mocowany do koperty zegarka; współcześnie jest to często pierścień obrotowy,który zawieraja rozmaite skale, pozwalający, w zależności od typu zegarka, np. odczyt drugiej strefy czasowej, prędkości pojazdu itp.

Mechanizm –  urządzenie odmierzające czas na zasadzie zliczania drgań mechanicznych wahadła lub balansu, często nazywane tęz sercem zegarka. Wyróżnić możemy następujące rodzaje mechanizmów: kwarcowy, mechaniczny, automatyczny, zasilany baterią słoneczną, o napędzie "hybrydowym".

Mechanizm jumping hour – odczyt godziny możliwy jest dzięki umieszczonemu na tarczy zegarka dodatkowego okienka, na którym pokazywane są cyfry, oznaczające aktualną godzinę.

Repetier (ang. repeater) – pojęcie oznaczające dzwiękową sygnalizację aktualnego czasu (godziny lub kwadransa).

Regulator – jest to pojęcie oznaczające decentralne położenie wskazówki godzinowej i sekundnika, znacznie poprawia czytelność wskazań minutowych umieszczonych centralnie.

Retrograde (z ang. „poruszający się wstecz") – jest to wskaźnik który zawiera wskazówkę, która, poruszając się po wycinku okręgu, po dojściu do końca skali wraca na jej początek.

Rotomat – praktyczne urządzenie które służy do automatycznego nakręcania zegarka mechanicznego, mechanizm ten działa na zasadzie nieustannego wprowadzania w ruch jego mechanizmu. Zegarki mechaniczne mają określoną rezerwę chodu, dlatego też zegarek nienoszony najlepiej jest przechowywać w urządzeniu zwanym rotomat, aby zapobiec całkowitemu zatrzymaniu się czasomierza.

Shock-resistant (wstrząsoodporny) – jak sama nazwa wskazuje jest to okreslenie czasomierza który jest odporny na wsztrząsy, upadek podczas którego nie zmienia on swojej pracy.

Skeleton watch (ang.) – zegarek, w którym za wyjątkiem pierścienia godzinnego zostały usunięte pozostałe elementy tarczy, ma to na celu ukazanie mechanizmu zamontowanegop w zegarku.

Split-second (ang.) – jest to rodzaj chronografu w której zastosowano podwójną wskazówkę stopera, służy ona do dokonywania pomiarów międzyczasów. W mechanizmie tym, po uruchomieniu stopera obie wskazówki przemieszczają się wokół tarczy razem, jednakże w dowolnym momencie można zatrzymać jedną z nich, nie przerywając biegu drugiej.

Sprężyna napędowa – jest to sprężyna będąca akumulatorem energii w mechanizmach (najczęściej zegarowych). W napędach stosowanych w zegarkach najczęściej stosuje się sprężyny spiralne taśmowe wykonane ze stali sprężynowej. Ten rodzaj napędu został wynaleziony około roku 1400.

Suwak logarytmiczny - służy do wykonywania szeregu działań arytmetycznych. Za jego pomocą można określić czas,odległość lub zużycie paliwa a także dokonać wielu innych pomiarów które znajdują swoje zastosowanie w nawigacji lotniczej. Zegarek który jest wyposażony w suwak logarytmiczny posiada ruchomy pierścień zewnętrzny ze skalą biegnącą od 10 do 10 (gdzie „10” może oznaczać 1, 10, 100). Drugą podziałkę znajdziemy na obrzeżu tarczy czasomierza.

Swiss made – określenie to reguluje prawo Szwajcarskie, znajduje ono swoje zastosowanie wyłącznie w przypadku gdy zegarek spełnia określone kryteria: 50% części danego zegarka musi być wyprodukowanych w Szwajcarii, musi być on zmontowany, wykończony i sprawdzony w Szwajcarii.

Tachymetr (prędkościomierz) – system służący do pomiaru, jest on umieszczony na ramce szkiełka lub na wewnętrznym pierścieniu wokół tarczy czasomierza, służy do obliczania prędkości w milach lub w kilometrach na godzinę.

Tourbillon (z franc. „trąba powietrzna") – urządzenie które ma na celu zwiększenie precyzji chodu zegarka niwelując wpływ grawitacji na mechanizm balansu. Tourbillon dokonuje pełnego obrotu w ciągu 60 sekund, wokół własnej, lub więcej niż jednej osi. Mechanizm stosowany jest w drogich i luksusowych zegarkach.

Wieczny kalendarz – jest to mechanizm kalendarza który automatycznie przystosowywuje się do zmiennej liczby dni w miesiącu oraz lat przestępnych. Mechanizm ten zapewnia nieprzerwaną pracę aż do 28 lutego 2100 roku.

Wodoszczelność zegarków (WR) – oznacza odporność zegarka na ciśnienie które mierzy się w atmosferach (atm), lub na dopuszczalne zanurzenie pod wodą na określoną głębokość mierzoną w metrach (m).

Wskaźnik rezerwy chodu (power reserve indicator) – jest to wskazówka lub okienko które ma za zadanie pokazać liczbę godzin pracy zegarka mechanicznego, jaka pozostała do czasu jego zatrzymania.

Zawór helowy – zawór który znajduje zastosowanie przede wszystkim u nurków, aby ułatwić oddychanie – powietrze jest wzbogacane helem. Hel, nieszkodliwy dla zdrowia gaz obojętny, posiada zdolność przenikania do koperty zegarka (np. przez uszczelki), ale niestety nie jest w stanie przez nie uchodzić na zewnątrz. Aby dać ujście nadmiernemu ciśnieniu, na kopercie należy odkręcić ciśnieniowy zawór helowy. Zaworu tego nie należy otwierać w wodzie, ani bezpośrednio po wyjściu z wody, kiedy zegarek jest mokry.